Jdi na obsah Jdi na menu
 


Darovi byla zjištěna toxoplazmóza

S Darem jsme celé jaro i teď v létě pravidelně absolvovali dornovu metodu, doma jsem ho několikrát týdně pečlivě masírovala, zase jsme už začali pracovat na stopách, nicméně v posledních sotva třech týdnech se Darův stav začínal (alespoň v některých okamžicích) znepokojivě zhoršovat. Na jednu stranu to v dobrých chvílích nebylo nijak dramatické, ale stále častěji se hlásily motorické problémy zadních nohou a hlavně snížená stabilita zádi jak v pohybu, tak ve stoje. Stačilo třeba jen trošku uklouznout na schodech a už byl pro následující chvilky problém... Tak nějak: nahoru - dolů.

Po posledním ošetření dornovou metodou minulý pátek jsme se domluvili na VŠV u nás v Brně na neurologickém vyšetření. Bylo velmi pečlivé a mimo známých potíží se stabilitou a váznutím zadních nohou neodhalilo nic alarmujícího. I veškeré reflexy v pořádku. RTG celé páteře ukázalo také jen velmi malé degenerace obratlů, spondylóza ojediněle pouze na dvou hrudních obratlích... (ty mohly být poraněny již před lety při někdejší Darově kolizi s autem a následném pneumotoraxu). RTG bylo poté doplněno odběrem krve na testy dvou nemocí, které by mohly stávající problémy rovněž způsobit a léčí se shodně (proti další, borelióze, nechávám Dara očkovat). Dnes jsem dostala výsledky - test na toxoplazmózu vyšel pozitivně a to s dost alarmujícími hodnotami, které překračovaly limity 3x resp. 8x (krátkodobé a dlouhodobé expozice). K nákaze muselo dojít někdy před 3 týdny až měsícem.

Toxoplazmóza je nemoc z tepelně nedostatečně upraveného masa popř. z kočičích výkalů a napadá nejen psy, ale i lidi (u lidí je často z tataráku). Dar dostával (a hlavně sežral) syrové maso zřídkakdy, spíše trochu ovařené hovězí, jinak jsme mu maso vařili - opravdu mne překvapilo, že z masny či obchoďáku, kde jsme nakupovali i pro nás, může být maso takto zdravotně závadné! Ale bylo mi řečeno, že na toxoplazmózu se maso netestuje, předpokládá se jeho tepelné zpracování. Pokud chci mít jistotu a krmit za syrova i takovýmto masem, musí být alespoň přemražené.

Za jiných okolností by nás zřejmě diagnóza této nákazy poděsila, ale při obavách z mnohem horší nemoci to byla naopak velká úleva. Doslova světlo naděje na konci tunelu! Toxoplazmóza je totiž léčitelná antibiotiky (clindamicin) a tak je velká šance, že se Darův stav zase zlepší.

Moc všechny přátele prosím, aby nám drželi palce!