Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrany 6.3.2014

Po dvou týdnech, kdy jsme cvičili s rukávem jen doma, jsem se odpoledne domluvila na obrany na Rybníček. Jaro už je pomalu za dveřmi a zkoušky dle NZŘ jsou na Rybníčku naplánovány již koncem dubna, tak do toho termínu moc času nemáme…

Po tak dobré stopě, jakou Dar předvedl to dopoledne, jsem už toho ale asi chtěla příliš... Darovi se očividně nechtělo, hlavně ze začátku. Celé to začalo už na parkovišti – Dar, jen vyskočil z auta, si zaběhl  počichat do trávy vedle cestičky z parkoviště, a když mi přišel k noze, klepala se mu brada jako při záchvatu ... evidentně se tu proběhla zase nějaká "voňavá" kamarádka. Takže měl plnou hlavu něčeho úplně jiného, než obrany…

Na place, když jsme přišli z odkládačky na první kolo, chtěl také čichat, ale samozřejmě jsem mu to nedovolila a postupně se mi přece jen podařilo ho aspoň trochu přimět k soustředění se na Mirka. Zkusili jsme prvky ze zkoušky ZM, na niž bych chtěla (doufám už teď v dubnu) jít a hlavně náš tak problematický revír – tady jen na 1 zástěnu. Mirek byl v zástěně a výpomocí psovod od ovčáků p. Štoček jako rozhodčí. A Dar „rozhodčího“ samozřejmě řešil - víc, než Mirka v zástěně. Rezumé bylo, že zřejmě bude potřeba, aby při nácviku vyštěkání v zástěně stálo klidně i víc lidí u plotu u zástěny, aby si jich Dar přestal všímat a jako "normální pes" se staral jen o „darebáka“.

Na 2. kolo se Dar přece jen trošku rozšoupl, celé obrany aspoň pěkně pevně chytal erární rukáv (tak se ten trénink doma přece jen vyplatil) a pak s ním i radostně běhal, než mi ho donesl. Předvedl i pár jakž takž zadržení. Ale na zástěně si s Mirkem doslova hrál - přiběhl z jedné strany, zaštěkal, a když Mirek naznačil pohyb, Dar oběhl zástěnu předem a štěkal na něj z druhé strany. Ze strany plotu k zástěně, když tam stál „rozhodčí“, prostě Dar nechtěl. Když jsem se pak nad tím v klidu zamyslela, bylo zřejmé, že Dar jako „charakterní hlídací pes“ chce mít všechny osoby na očích a ne někde bez své kontroly za zády. Takže z toho pohledu je jeho chování logické a moc s tím asi udělat nepůjde.

Manžel, i když nebyl s námi na place, viděl úvod prvního kola z parkoviště a říkal, že to bylo otřesné (v čemž jsem mu žel musela dát za pravdu). Domluvila jsem se s ním, že na cvičení s rukávem vytáhneme Dara na ulici (samozřejmě, pokud tam nikdo nebude), aby měl manžel víc místa a lepší rozběh na zadržení. To by mohlo pomoci k Darově větší snaze manžela ulovit a rukáv mu sebrat. Na nejbližším cvičáku budeme muset vyzkoušet to vyštěkání v zástěně s diváky kolem. Dar musí být připraven na všechny eventuality, aby ho nic neznámého nezaskočilo – pak dokáže být výborný.