Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrany už opět na Rybníčku

15. 5. 2015

Po několika měsících jsme se zase podívali s Darem na náš domovský cvičák na Rybníček – nejprve na poslušnost, pak konečně i za Mirkem na obrany.  Dar byl krásně rozkousaný, obrany ho bavily, v podvečerních hodinách zatím není přílišné horko a díky Svitavě, tekoucí hned pár desítek metrů za cvičákem, se může Dar osvěžit a zchladit… Právě to zchlazení je v létě pro Darovu práci na place či na stopě nezbytnou podmínkou, jak jsme se již mnohokrát přesvědčili.

Na chvilce obran jsme byli za Mirkem sice již po zkoušce ZM v půli dubna, hlavně Mirkovi poděkovat za jeho obrovský podíl na jejím úspěšném složení – byl to právě Mirek, kdo dal Darovi základy jak krásné stopy, tak obran, ale ty „pravé“ obrany jsme si nechali až po té další zkoušce IPO-VO. Na jedno kolo jsme zkusmo zajeli hned ve čtvrtek po zkoušce. I když jsme šli s Darem na plac asi až kolem půl šesté, pořád ještě bylo nepříjemně teplo, tak jsem se docela bála, že Dar vůbec nezabere. Ale namočení v řece přece jen dost pomohlo. Dar byl sice hlavně z počátku obvykle roztěkaný, vyštěkání a chvíle klidu při hlídání byly dost "o ničem" (odpovídaly teplu a hlídacímu hovíkovi), ale aspoň veškeré Darovy akce včetně slušných zákusů a boje o rukáv byly na podmínky ještě ucházející. Mirek byl s Darem spokojený a ostudu jsme si určitě neudělali.

Na další lekci obran jsme jeli trochu neplánovaně za Mirkem včera  (opět jen na 1 kolo) - bylo celkem příjemně a já byla opravdu zvědavá, jak se bude Darovi chtít. Mirek byl trochu překvapený, když jsem ho požádala, abychom prošli celé IPO1, a pak myslím podruhé … Darovi se totiž chtělo (!), byl docela natěšený a táhl mne na plac jako splašený. Pravda, "v mezihrách" (přechody mezi cviky) mne zrovna moc neposlouchal a už-už chtěl lovit Mirka. Na úvod jsme tentokrát začali „dle regulí“ zástěnami a já „nějak“ Dara přiměla (i když na 2x) oběhnout 1 zástěnu, pak vyštěkat Mirka ... no, klasicky všelijak, při následném odchodu ze zástěny na útěk figuranta, jsem musela hodně pevně držet Dara za obojek, aby mne nesrazil, jak už chtěl letět, a vyběhnutí provedl Dar samozřejmě bez povelu, jen se Mirek hnul... A to už Dar těsně před vypálením napínal zadní nohy, kdy už může vyletět.... Vyšly nám celkem i hlídačky s pouštěním. Dar pak dal velmi pěkně i čelní útok - 2x za sebou. Mirek byl myslím hodně spokojený a pochvaloval si, jak se Dar zlepšil. Ale souhlasil se mnou, že je rozumné dělat další zkoušky s obranou až na podzim, až v chladnu, kdy to Dara hodně baví. Samozřejmě ke zkouškám dotáhnout pořádně i revír – Mirek mi radil dávat pamlsek do každé zástěny a vždycky, jenže s Darem to není jednoduché - když je Dar natěšený na figuranta a již ho chce „lovit“, tak mi ignoruje i ten nejlákavější pamlsek … navíc už je příliš zkušený (a mazaný) pes, aby věděl, že při zkouškách v revíru žádný pamlsek nebude...  tak budu muset vymyslet jiný trik … možná ukrytí figuranta pokaždé v jiné zástěně, aby Dar dopředu nevěděl, za kterou zástěnou se „darebák“ skrývá – pak je bude muset opravdu oběhnout všechny.

V neděli se (možná teď na jaře už naposledy) podíváme ještě za Ivanem na obrany do Líšně a uděláme si tam i stopu – již příští neděli nás čeká na Rybníčku zkouška ZPS1, kterou také chceme zkusit oproti loňsku zlepšit.. Na další třístupňovou zkoušku se budeme chystat až nejdříve na podzim. Doufám, že jí bude moci být ZPU2 na domácím cvičáku na Rybníčku.

Přátelům na Kývalce i v Líšni tímto děkuji, že jsme u nich mohli přes zimu cvičit. Rádi se k nim budeme čas od času vracet.